Transparan Pudra Nedir Ne İşe Yarar

Transparan Pudra Nedir Ne İşe Yarar
transparan pudra ne işe yarar

Bazı makyaj ürünlerini doğru kullanmak için özel bir yeteneğe ihtiyaç yoktur. Mesela ruj ve rimelin kullanım şekli her kadın için aynıdır. Fakat fondöten, highlighter, kontür paleti ve transparan pudra gibi ürünleri kullanırken çok daha dikkatli olmak gerekir. Cilt kusurlarını kapatıcı özelliği olan bu ürünleri, doğru teknikleri uygulamadan kullanmak güzelleşmekten ziyade daha kötü görünmenize sebep olabilir. Bugünkü yazımızda, özellikle genç yaşta olan kadınların çok sık kullandığı transparan pudra nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılmalıdır konularından bahsedeceğiz.

Kadınlar, varolan güzelliklerini ortaya çıkarmak ve kendilerini daha iyi hissetmek için makyaj yaparlar. Kullanılan her bir ürünün farklı etkisi olduğu gibi transparan pudra kullanımının da farklı etkileri ve teknikleri vardır. Kullanan kadınların vazgeçemediği, hiç kullanmamış olanların da “olmasa da olur” dediği transparan pudra hakkında merak edilenleri anlatmaya başlayalım.

Pudra ile transparan pudra arasındaki fark nedir?

Hepimizin bildiği gibi pudra, genellikle fondöten gibi kapatıcı ürünler kullanıldıktan sonra, daha uzun süre kalıcılık elde etmek için kullanılan destekleyici bir üründür. Pudra tercihi yapılırken, kullanılan fondötenin rengi ile, ya da tek başına kullanılacaksa ten rengi ile uyumlu olan tonlar tercih edilir. Transparan pudra kullanmak için böyle bir ayrım yapılmasına gerek yoktur, çünkü transparan pudra adı üstünde şeffaftır ve herhangi bir renk verme özelliği yoktur. Renkli bir ürün olmadığı için sanki istenilen etkiyi göstermeyecek gibi önyargılar bulunmaktadır. Oysaki transparan pudra, fondötenin daha kalıcı olmasını sağlamasının yanı sıra ciltte oluşan parlamayı engelleyerek mat bir görünüm vermektedir.

Normal pudra kullanırken cilt üzerinde oluşabilecek pütürlü görüntü, transparan pudra kullanımında oluşmaz. Bunun nedeni ise renksiz olduğu için ağır bir dokusu olmamasıdır. Cilt üzerinde abartılı makyaj yapılmış hissi bırakmaz. Transparan pudra, makyaj hilelerinin görünmeyen yüzüdür. Tercihimizi neden renk verme özelliği olmayan bir pudradan yana kullanmalıyız? Transparan pudra ne işe yarar?

Transparan pudra ne işe yarar?

Kuru bir cilde sahip olmanın en büyük avantajı, fondötenin cilt üzerindeki parlamasını nötr hale getirmesidir. Bunun tam tersi, yağlı bir cildiniz varsa ve fondöten kullanıyorsanız mutlaka transparan pudra kullanmanızı tavsiye ederiz. Cildinizin daha mat bir görünüm elde etmesini sağlarken aynı zamanda uzun saatler makyajı yenileme ihtiyacınızı ortadan kaldıracaktır.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra göz altındaki morluklar için kullanılan göz altı kapatıcıları, etkilerini gün içerisinde, bir süre sonra kaybedebiliyor. Transparan pudralar göz altı kapatıcılarının etkisini iki katına çıkarmaktadır. Makyaj yaparken her ne kadar fondöten kullanılmış olsa bile bazı durumlarda cilt gözeneklerinin görünümü rahatsız edici olabiliyor. İşte bu gibi durumlarda transparan pudra, gözeneklerin pürüzsüz hale gelmesi için oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Bütün kozmetik ürünlerinde olduğu gibi transparan pudra da dermatolojik testlerden geçmiş olmalı ve güvenilir bir marka tercih edilmelidir.

En iyi transparan pudralar hakkında bir yazı hazırlamamızı isterseniz yorumlarda belirtmeyi unutmayın.