Topuklu Ayakkabılar Hakkında Bilinmeyenler

Topuklu Ayakkabılar Hakkında Bilinmeyenler
topuklu ayakkabı

Nasıl oluyor da böyle yüksek topuklar üzerinde yürüyebiliyoruz? Rahatsız edici ve hareketlerimizi kısıtlayan topuklu ayakkabılar aynı zamanda çok zarif değiller mi? Ne kadar canımızı acıtırlarsa acıtsınlar biz kadınlar yüksek topuklardan asla vazgeçemeyeceğiz.

Topuklu ayakkabılar sağlığa zararlı mı? 

Topuklu ayakkabılar, uzun süreli kullanımda ayak ve bacak ağrılarına, kas yorgunluğuna, bilek ve diz problemlerine, yürüme ve koordinasyon sorunlarına neden olabilir. Ayrıca, topuklu ayakkabıların kullanımı, dengenizi bozabilir ve kırılgan bölgelerde daha fazla stres yaratabilir. Ancak, kısa süreli veya nadiren kullanılan topuklu ayakkabılar genellikle sağlık açısından risk oluşturmaz.

Topuklu Ayakkabıların Tarihi

Yüksek topuklu ayakkabıların ilk olarak erkekler için tasarlandığını biliyor muydunuz? Tabi bunun pratik bir amaca hizmet ettiğini belirtmek isteriz. Toronto'daki Bata Ayakkabı Müzesi'nden Elizabeth Semmelhack'e göre onuncu yüzyılda atlı pers askerleri, topuklu ayakkabıları, at üzerinde savaşırken ayağa kalkıp daha istikrarlı ok ve yay kullanmak ve daha isabetli atışlar yapmak için kullanmaya başladı. Zamanla, Avrupa'daki erkek aristokratların ayakkabılarında topuklar ortaya çıktı. Ancak on yedinci yüzyılın ortalarından itibaren, topuklar, ciddiyetsizlik ve benzeri gibi veya sözde "kadınsı" niteliklerle ilişkilendirildi ve böylece kadın modası haline geldi.

Yirminci yüzyılın ortalarına kadar topuklar nispeten daha kalındı, II. Dünya Savaşı'ndan sonra, uçak mühendisliğinde kullanılan teknikler ve malzemeler ayakkabılara uygulanarak ince topukları yarattı. Bu ince topuklar, kullanıcının ağırlığını taşıyacak kadar güçlü, ancak ayakkabının hareket etmesine izin verecek kadar da esnek olacak şekilde tasarlandı.

Günümüzde, çoğu kadın için vazgeçilmez olan topuklu ayakkabılar, farklı moda akımlarında, farklı modelleriyle ve yeni tasarımlarla tercih edilen modeller olmaya devam etmekte. Yine de topuklu ayakkabıların, ayaklardaki kas ve iskelet yapısına olumsuz etkileri göz ardı edilmemesi gereken önemli bir konu.