Sonbaharda Hangi Meyveleri Tüketmeliyiz

Sonbaharda Hangi Meyveleri Tüketmeliyiz
Sonbaharda Hangi Meyveler

Tüm sebze ve meyvelerin ayrı ayrı faydaları olduğunu biliyoruz. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tüm sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi gerektiği. Çünkü vücudumuzun ihtiyaç döngüsü ile mevsimsel döngü birbirine uyumlu bir düzen içindedir. Ayrıca günümüz yaşam koşulları, çalışma şartları, kışın oluşabilecek sağlık problemlerine ek önlem olarak beslenme önemli bir detay. Sonbaharda hangi meyveleri tüketmeliyiz bir göz atalım.

Sonbaharda Hangi Meyveleri Tüketmeliyiz? İlk Meyve Hurma!

Şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral ve A-B-C vitaminlerini içermektedir. Bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini biliyor muydunuz? Hatta sadece hurma ve su ile yıllarca yaşanabileceği öngörülmektedir. Hurmanın içinde bulunan Beta-karotenin uzun süreli kullanımı sonucunda hafıza kaybının önlenebileceği söylenmektedir. Hurmada yüksek oranda lif bulunur. Yüksek lifli yiyeceklerin tüketilmesi de birkaç kanser türünü önleyici niteliktedir. Hurmanın içinde bulunan Beta-karoten, hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak kanseri önlemektedir. Hurmanın büyük bir antioksidan kaynağı olduğu da ispatlanmıştır. Ayrıca damar tıkanıklığını da önlemektedir. 

Her Mevsim Tüketilmesi Gereken Meyve; Elma

Onlarca faydası olan elmayı, her gün mutlaka bir tane tüketerek sizi hastalıklardan korumasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca diyet yapanlar için de oldukça uygun bir seçenektir. Özellikle ara öğünlerde tüketmenizi öneririz. Bununla birlikte lifli yapısından dolayı kabızlığı da engellemektedir. Elma dalağımızın kan üretmesini sağlar. C vitamini bakımından zengindir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Turunçgiller; Mandalina

C vitamini açısından oldukça değerli olan mandalina ülkemizde sık tüketilen ve sevilen meyveler arasında bulunmaktadır. Bu tür meyvelerin suyunu içmek yerine direkt kendisini tüketmeniz daha faydalı olacaktır. 

Nar

Kırmızı renkli meyvelerin sağlıklı ve faydalı oldukları genel olarak bilinmektedir. Oldukça iyi birer antioksidan kaynaklarıdır. Barındırdıkları C ve K vitaminlerinin yanı sıra folik asit de içermektedirler. Narın lifli yapıya sahip olmasından dolayı kabızlığa iyi geldiği kanıtlanmıştır. Dolayısıyla diyet uygularken mutlaka tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. 

Greyfurt

Tadında ekşilik olmasından dolayı çokça tercih edilmeyen greyfurt, kadınların ilgisini mutlaka çekecektir. Sulu bir yapıya sahip greyfurt sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca vücudumuzun enfeksiyonlar ile mücadelesine yardımcı olur. Greyfurt müshil görevi görerek, kolon kanseri riskini de azaltmaktadır. Bunun dışında mukoza zarının sağlığını koruyan petkin açısından zengin bir meyvedir. Günlük olarak bir adet greyfurt tüketmek sağlığa oldukça faydalıdır. Göz yorgunluğuna iyi geldiği de söylenmektedir.