Sağlıklı Uyku Nasıl Olmalı

Sağlımız için önemli bir detay olan sağlıklı uyku nasıl olmalı, sizler için araştırdığımız detaylar yazımızın devamında...

Sağlıklı Uyku Nasıl Olmalı
sağlıklı uyku

Uyku, Dünya’mızın oluşumundan bu yana neredeyse tüm canlıların temel ihtiyaçlarından birisidir. Sağlıklı uyku İnsanlarda uyku, fiziksel ve zihinsel yenilenme ile bazı organlarımızın belli bir fonksiyona stabil olarak indirgenmesi, böylelikle dinlendirilmesi ve ertesi güne hem fiziksel hem de zihinsel olarak hazırlanması için çok önemlidir. Araştırmalara göre, sağlıklı uyku için, karanlık ve sessiz ortamlarda uykuya dalmak en sağlıklısı ve en önemlisi. İdeal saat dilimi de ortalama  23:00 ile 00:00 saatleri arası olarak belirtilmektedir. Sağlıklı uyku nasıl olmalı birlikte irdeleyelim.

Sağlıklı Uyku İçin Öneriler;

  • Günün en karanlık saatlerinde yatmaya alışmak."23:00 - 00:00"
  • Işıksız bir ortam yaratın. Olabildiğince karanlık bir ortamda uyku tavsiye edilir. Veya loş bir ışık kaynağı olabilir.
  • Sağlık uyku için, düzenli uyuyun. Her gece ortalama aynı saatlerde yatıp, sabah aynı saatlerde kalkın.
  • İhtiyacınız olduğu süre kadar uyku. Yetişkinlerde ortalama sekiz saat.

Sağlıklı Uyku kalitesi

Maalesef yaşam şartlarından dolayı bir çoğumuz kaliteli veya sağlıklı bir uykuya sahip değiliz, peki nedir kaliteli uyku gereksinimleri? Yeteri kadar uykumuzu alamazsak ertesi güne yorgunluk ve sinirlilik hali oluşabilmektedir. Düzensiz uyku biyolojik düzenin bozulmasına sebep olur. Günlük yaşantımızda, iş yaşantımızda dikkat gerektiren işlerde ve özellikle araç kullanırken zorlanmamıza hatta tehlikeli hatalar yapmamıza sebep olabilir.

Spor yaptıktan sonra uyumak

Araştırmalara göre, spor yaptıktan kısa bir süre sonra uyumayı planlamak bir yanılgı çünkü vücudumuzun kan dolaşımı spor yaptıktan birkaç saat sonraya kadar devam eder, ortalama beş saat olduğu söylenmektedir ama kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Spor yaptıktan sonra vücudumuz kalori yakımını aynı hızda devam ettirmekte, bu da dinç hissetmemize neden olmaktadır. Spor yaptıktan en az iki saat sonra uyumayı planlamanız önerilmektedir, yani metabolizmamızın yavaşlamasını beklemek en ideali. Sporcular için uyku spor yapmak kadar önemli bir süreçtir.

Yemek yedikten sonra yatağa girmek

Yemek yedikten hemen sonra uyumak tehlikeli. Sindirim sistemimizin yediğimiz yemek oranı ile bağlantılı olarak enerji tüketimi değerlendirilmelidir. Sindirim sistemimiz çalışmaya devam ettikçe, vücudumuz bazı organlarımızı uykuya hazırlarken, sindirim sistemi organlarımızın da işlevlerini aynı süreçte yerine getirmeye çalışarak fizyolojik olarak ikilemde kalmasına sebep olmaktadır. Bu da sağlıksız bir döngü ortaya çıkarmaktadır. Yediğimiz gıdalar karbonhidrat içeriyor ise, vücudumuz fazladan insülin salınımı yapabilir, bu durum da yemek yedikten sonra uykumuzun gelmesine sebep olmaktadır. Eğer sık sık insülin direnci ile ilgili problemler yaşıyor ve az yemek bile yeseniz hemen ağırlık çökmesi, uyku gelmesi ve yorgunluk hissi gibi sorunlar gözlemliyor iseniz konu ile ilgili bir uzmanı en kısa zamanda ziyaret etmenizi tavsiye ederiz

Aç karnına uyumaya çalışmak

Sağlıklı bir uyku için aç karnına uyumaya çalışmayın. Yatma saatine yakın yemek yemeyin, hafif gıdalar tercih edilebilir, muz, süt, badem gibi gıdalar içlerinde bulunan ‘triptofan’ maddesi ile uykuya dalarken yardımcı olabilir. Kahve, çay, enerji içeceği, kola, çikolata ve benzeri kafein içeren gıdaları gün içerisinde en geç öğleden sonra tüketmeyi bırakmalısınız.

Banyo veya duş aldıktan sonra

Yatmadan önce banyo yapmak veya duş almak her ne kadar vücudun gevşemesini sağlasa da, vücut ısısını değiştirdiği için uykunuzun kaçmasına ve bozulmasına sebep olabilir. Uyumadan önce banyo yapmaktan ve duş almaktan mümkün olduğunca kaçının, eğer gerekliyse vücut ısısına yakın sıcaklıkta ya da ılık su ile duş almaya çalışın.

Kitap okumak mı? akıllı telefon ve tabletler mi?

Yatakta kitap okumak kimi insanın uykusunu getirmektedir, bazılarında zihinsel fonksiyonları artırabilir, kendinizi bu konuda denemenizi tavsiye ederiz. Bilgisayar veya akıllı telefonlar ise parlak ışık kaynaklarına sahip olduklarından uyku için gerekli gevşemenin bozulmasına yol açabilmektedir, uykunun gecikmesine ve biyolojik olarak düzenin bozulmasına sebep olurlar.

uykusuzluk sorunu

Ve son olarak tavsiye

Periyodik olarak düzenli uyumak ve uyanmak en sağlıklı uyku düzenidir. Buna bağlı olarak vücut biyolojik saati düzenli olur, tüm fonksiyonlar bu düzen üzerinde sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirebilir. En ideal uyku altı saatten az, on bir saatten fazla olmayandır.