Ruj Sürmenin Püf Noktaları

Ruj Sürmenin Püf Noktaları
ruj sürme ipuçları
 • En sevdiğiniz rujunuz bitti mi? Atmadan önce ona bir daha bakın! Çoğu zaman kabın dibinde bir miktar ürün kalır, ince uçlu bir fırça yardımı ile kalan ürünü alıp kolaylıkla uygulayabilirsiniz.
 • Tüm rujları, özellikle mat olanları sürmeden önce dudaklarınızı mutlaka nemlendirin. Lip balm sürdükten sonra fazlalığını elinizin üzeri ile alabilirsiniz, rujun kalıcılığına da etkisi olacaktır. 
 • Hangi renk ruj kullanırsanız kullanın, uyguladıktan sonra rujunuzu belirginleştirmek, özellikle koyu renk rujlarınızı kusursuz göstermek için, ten renginizden daha açık bir kapatıcı veya fondöteni ince bir fırça ile dudaklarınızın kenarlarına uygulayın, daha sonra dışarıya doğru dağıtın. Böylece keskin bir çerçeve yapmış olacaksınız.
 • Eğer doğal olarak canlı bir dudak rengine sahipseniz, rujunuzu sürmeden önce bir fondöten veya kapatıcı ile dudaklarınızı nötrleyin, böylece rujun orijinal rengi tamamen ortaya çıkacaktır.

Daha Kalıcı Renkler İçin

 • Rujunuzun daha kalıcı olması için dudaklarınıza fondöten veya kapatıcı uyguladıktan sonra transparan pudra uygulayın ardından da rujunuzu sürün. Böylelikle gün boyu kalıcı bir rujunuz olacaktır.
 • Rujunuzun kalıcılığını arttırmak için bir diğer taktik de dudaklarınıza, rujunuzun rengine yakın dudak kalemi uygulamak. Dudak kalemi ile dudağınızı çerçeveleyin ve içlerini doldurun, ardından rujunuzu sürün. Dudak kalemleri pudra içerdiği için rujunuz ekstra kalıcı olacaktır.
rujun kalıcılığını artırmak

Peeling Yapın!

 • Dudaklarınızın daha dolgun görünmesi için, rujunuzu uygulamadan önce lip balm veya hindistan cevizi yağı ile peeling yapabilirsiniz. Ardından yumuşamış dudaklarınızı, yıkanıp temizlenmiş, kullanmadığınız bir maskara fırçasıyla ya da temiz bir diş fırçasıyla güzelce fırçalayın. Böylece dudaklarınız ölü derilerden arınacak ve daha dolgun görünecektir. 
 • Bir başka dudak peelingi yöntemi olarak şeker ve haşhaşı önerebiliriz. Şeker, kristal bir yapıya sahip olduğu için sert bir şekilde uygularsanız dudaklarınızı çizebilir. Haşhaş ise daha yumuşak ve yuvarlak granüllü bir yapıya sahip olduğundan peeling için çok daha uygundur.
 • Ruj uygularken biraz değişiklik arıyorsanız Korelilerin sıklıkla uyguladığı yöntemi deneyebilirsiniz. Bunun için dudaklarınızı fondöten veya kapatıcı ile tamamen kapatıp nötrleyin. Dudak renginde yahut kırmızı tonlarında bir ruj ile sadece dudaklarınızın iç kısmını boyayın. Daha sonra, ortadaki ruju dudakların dış kısımlarına doğru parmak uçlarınızla hafifçe dağıtın. Böylece daha küçük ve sevimli bir dudak görüntüsü elde edebilirsiniz.
 • Çok hafif bir ruj veya sadece lip balm uygulamış gibi bir görüntü yakalamak için, şeffaf bir lip balmı dudaklarınıza sürdükten sonra, parmağınıza aldığınız ruju lip balmın üzerine uygulayabilirsiniz. Parmağınızla uyguladığınız için hafif bir görüntü elde edeceksiniz. Ayrıca kenarlarını ve yüzeyini kulak çubuğu ile yumuşatabilirsiniz. Böylece rujunuz dudaklarınızın kendi rengi gibi görünecektir.
doğal görünümlü ruj sürmek
 • Çerçevesi belirgin, ortaya doğru yumuşayan bir görüntü elde etmek istiyorsanız; lip balmı dudaklarınızın tamamına sürdükten sonra, dudak kalemi ile dudaklarınızı içe doğru kontürleyin. Yine parmağınız veya kulak çubuğu yardımıyla içeriye doğru dağıttığınızda dışarıdan daha keskin hatları olan ama içeriye doğru yumuşayan doğal bir ruj görünümü elde edeceksiniz.
 • Parlak rujlarınızın daha uzun süre kalıcı olması için; rujunuzu sürdükten sonra bir peçete veya kağıt havlu yardımıyla fazlalığını alın, ikinci katı sürdükten sonra tekrar aynı işlemi uygulayın ve üçüncü katı uygulayın. Böylelikle parlak ve nemlendirici yapılı rujlarınız çok daha kalıcı olacaktır. 

Mat Ruj Görünümü Elde Etmek 

Rujunuzu uyguladıktan sonra bir peçetenin ya da kağıt mendilin tek katı ile dudaklarınızı kaplayın, rujun üzerine hafifçe bastırın ve hareket ettirmeden herhangi bir transparan pudra ile sabitleyin. Peçeteyi dikkatli bir şekilde çekin ve mat rujunuz hazır!

Daha iyi bir yöntem olarak, transparan pudrayı rujunuzu sürdükten sonra direkt olarak  dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Ama bu uygulama rujun rengini değiştirebilir. Son olarak; dudaklarınızı matlaştırırken, rengini kaybetmemesi için; rujunuza benzer renkte allık veya farı bir fırça yardımı ile dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.