Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir
makyaj süngeri nasıl temizlenir

Bildiğiniz gibi makyaj süngerleri makyaj yapan hemen hemen her kadının kullandığı ürünler haline geldi. Makyaj yapmayı kolaylaştırdıkları yadsınamaz bir gerçek. Özellikle fondöten ve kapatıcı gibi ürünler uygularken harikalar yaratıyorlar. Bunun yanı sıra yüz bazı, far bazı, likit ya da krem allık ve aydınlatıcı, krem kontür hatta toz pudra ile “baking” yaparken bile kullanılabilen bu çok işlevli makyaj süngerlerinin temizliği ve hijyeni ise cilt sağlığımız için gerçekten çok çok önemli.

Her kullanımdan önce ve sonra makyaj süngerlerimizi güzelce temizlememiz gerekiyor. Temizlemediğimiz takdirde üstünde ve hatta süngerin içinde bakteriler üreyebilir ve kirli süngerle tekrar tekrar uygulama yaptıkça cildimizde sivilcelenme, siyah nokta ve yağ butonları oluşabilir.

Bu yazımızda sizlere makyaj süngerlerinin nasıl temizlenmesi gerektiğinden ve kullanılan birkaç yöntemden bahsedeceğiz. Tabi en çok işe yarayan ve favorimiz olan yöntemi de es geçmeyeceğiz.

makyaj süngeri nasıl temizlenir

Bebek Şampuanı İle Makyaj Süngeri Temizleme

İlk olarak yıllar önce uyguladığım yöntem olan bebek şampuanı ile temizleme yönteminden başlayalım:

Süngeri güzelce ıslatın, bir miktar bebek şampuanını direkt olarak ıslak süngerin üzerine koyduktan sonra avucunuzun içine ya da fırça temizleme aparatına sürterek güzelce köpürtün. Gerekirse ikinci kez aynı işlemi uygulayın, daha sonra köpüğü geçene kadar iyice durulayın. Bu yöntemle güzel bir temizlik sağlayabilirsiniz ancak özellikle yağlı fondötenlerin lekeleri tamamen çıkmayabilir.

Zeytinyağı Ve Bulaşık Deterjanı İle Makyaj Süngeri Temizleme

İkinci olarak zeytinyağı ve bulaşık deterjanı karışımı ile temizleme yönteminden bahsedelim. Bu yöntemi ilk olarak Instagram’da gördüğüm zaman saçma bulmuştum çünkü süngerde bulaşık deterjanı kalıntısı kalabileceğini ve bunun cildime zarar verebileceğini düşünmüştüm. Olumlu tarafı ise yağ bazlı fondötenleri temizlerken bulaşık deterjanın yağ sökücü etkisi çok işe yarayacaktır.

Bir kaba bir miktar zeytinyağı ve aynı oranda  bulaşık deterjanı koyun ve karıştırın. Islattığınız süngeri bu karışımın içine atıp birkaç kez çevirin ve bir süre bekletin. Sonrasında yine sürtme hareketi ile güzelce yıkayın ve durulayın. Bulaşık deterjanı çok köpürdüğü için iyice duruladığınızdan emin olun. Krem ve yağ bazlı fondötenler kullanıyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Mikrodalga Yöntemi  İle Makyaj Süngeri Temizleme

Bir de son zamanlarda, zeytinyağlı ve bulaşık deterjanlı bu karışıma bir miktar da su ekleyip süngeri içine atıyorlar ve mikrodalgada 1 dakika bekletiyorlar. Çıktıktan sonra süngerin bütün kiri suda kalıyor ve suyunu sıkınca tertemiz oluyor. Ben de bu yöntemi merak ettim ve denedim ancak videolarda gördüğüm gibi tertemiz bir sünger ile karşılaşmadım, lekeler duruyordu. Ayrıca bu yöntem süngerlerinize zarar verebilir, bu sebeple, denemek isterseniz bunları göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Yüz Temizleme Jeli İle Temizleme

Bir diğer yöntem de yüz temizleme jeli kullanmak. Yüzümüzü yıkadığımız herhangi bir temizleme jeli ile de makyaj süngerlerimizi temizleyebiliriz. Bunun için, yine ıslatılmış süngerin üzerine bir miktar yüz temizleme jeli koyun ve fırça temizleme aparatına ya da elinizin üstüne veya avcunuzun içine güzelce sürterek yıkayın. Diğer yöntemlerde olduğu gibi iyice durulayın. Yüz temizleme jelleri makyaj temizlemek için uygun olduğundan süngeriniz güzelce temizlenecektir.

Katı Sabun İle Temizleme

Gelelim son ve en çok işe yaradığını düşündüğüm yönteme. Katı sabunla sünger temizleme! Sabununuz beyaz ya da şeffaf olanlardan olabilir farketmez, önemli olan kalıp halinde yani katı olması. 

Güzelce ıslattığımız süngerin her bir tarafını katı sabuna sürterek güzelce köpürtün. Daha sonra iyice durulayın. İlk seferde bile lekelerin kolayca temizlendiğini göreceksiniz. Ayrıca sabun diğer yöntemlere göre çok çabuk durulanıyor bu sebepten de bu yöntemi çok seviyorum, böylece su tasarrufu da sağlayabiliyorum.

En önde gelen makyaj süngeri markası Beauty Blender da sünger temizliği için katı sabun benzeri bir ürün piyasaya sürdü. Ancak o pahalı ürünü almaktansa beyaz sabun kullanmanızı tavsiye ederim, çünkü gerçekten aynı işleve sahipler. 

Editörün notu: Bu yöntemlerden hangisini uygularsanız uygulayın, duruladığınız süngerin fazla suyunu bir iki yaprak kağıt havlu ile alın ve hava alacak şekilde kurumaya bırakın, aksi halde iyice kurumamış süngerleri kapalı bir halde muhafaza ederseniz küflenme yapabilir. 

Bu yöntemler benim denediğim ve işe yaradığını bildiğim yöntemler. Tabii ki farklı birçok yöntem daha olabilir, ancak böyle bir konuda çok da macera aramaya gerek yok diye düşünüyorum. Özellikle sabun yöntemini denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Memnun kalacağınızdan eminim.

Sizin sünger temizlemek için farklı bir yönteminiz var mı? Deneyimlerinizi ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!