Makyaj Fırçaları: Yüz

Makyaj fırçası denilince ilk akla gelen pudra fırçası ve benzeri fırçalardır. Yüz makyajı için kullanılan ve her kozmetik ürünü için özel yüz makyaj fırçalarını inceledik, gelin birlikte göz atalım!

Makyaj Fırçaları: Yüz
yüz makyaj fırçaları

Bugün sizlere biraz makyaj fırçalarından bahsetmek istiyorum. Bence kusursuz bir makyajın olmazsa olmazları "makyaj fırçaları"dır. Ben bir makyaj artisti olduğum için fırçalarla aram çok iyi, hatta o kadar çok seviyorum ki makyaj ürünlerinden çok fırçalara para harcıyorum. Elimde doğal kıllı, sentetik kıllı ve doğal sentetik kıl karışımı olmak üzere birçok çeşitli markadan birçok çeşitli fırça var. Ben makyajı uygulama sırasına göre anlatacağım. Öncelikle yüz fırçalarından başlayalım.

Yüz bazı uygulamak için çoğunlukla parmaklarımı kullansam da bazen müşterilerimde fırça kullandığım da oluyor. Genellikle Mac Strobe Cream tarzı likit ve aydınlatıcı bazlar uygularken fırça kullanmayı seviyorum. Bunun için sentetik ve sık kıllı fondöten fırçalarını kullanıyorum. Real Techniques  Buffing Brush, Sculpting Brush ve Sephora Mineral Pudra Fırçası baz uygulamak için tercih ettiğim favori fırçalarımdan. Bazen ise Mac 187 ve muadilleri tarzı stippling fırçalarla baz uygulaması yapıyorum.

Fondöten Fırçaları Ve Süngerler

Fondöten uygularken favorim kesinlikle süngerler! Özellikle pürüzsüz bir cilt makyajı isteyen her kadın sünger kullanmayı çoktan keşfetti. Sünger gerçekten ten makyajınızda mucizeler yaratıyor. Hafif nemli bir süngerle fondöten ve kapatıcı uygulamak benim makyajda belki de en sevdiğim adım. Tüm süngerler içinden benim favorim Beauty Blender markasına ait olanı. Zaten bu tarzdaki ilk süngerleri onlar piyasaya çıkardı. Şu an fiyatı çok yükselmiş olsa da bence fiyatını hak ediyor. 

makyaj süngeri

Fondöten uygularken bazen de elim fırçalara gidiyor. Bunun için de elimde birçok fırça mevcut. İlk zamanlar Mac 187, Mac 130 gibi stippling fırçalar kullanarak fondöten uyguluyorduk birçoğumuz. Hatta düz, yassı eski tarz fondöten fırçalarını bile kullandığım olmuştu. Fakat daha sonra ürünler ve teknikler çoğaldıkça tercihlerimiz de değişti.

Sanırım şimdiye kadarki en popüler fondöten fırçası Sigma Flat Top Kabuki Fırça. Bir zamanlar makyaj camiasında fırtınalar estirmişti bu fırça. Fakat artık bu fırçanın birçok markada muadili var ve içlerinde gerçekten çok başarılı olanlar mevcut. Bir on sene önce özellikle Türkiye’de kaliteli fırçalara ulaşmakta zorlanıyorduk fakat artık hem kaliteli hem uygun fiyatlı fırça bulmak oldukça kolaylaştı. Profesyonel makyaj uygulaması yapmayacak olanlar için fırçalara yüzlerce lira harcama devri bitti. Nascita, Gratis’e ait olan Eklips gibi markaların gayet başarılı ve uygun fiyatlı fırçalarını herkes gibi ben de çok beğeniyorum ve sizlere öneriyorum. Şu sıralar fondöten uygulamak için Nascita fırçalara bayılıyorum. Özellikle Nascita Duo Fibre Pudra Fırçası favorim.

fondöten fırçaları

Nascita Duo Fibre Pudra Fırçası
nascita duo fibre pudra fırçası

Kapatıcı Fırçaları

Gelelim kapatıcı fırçalarına, bu fırçalar genelde sentetik kıllı ve yassı fırçalar oluyorlar. Sivilce izi, leke gibi noktaların üzerine kapatıcı uygulamak için kullanılsalar da ben bu amaçla kullanmıyorum. Artık “cut crease” tarzı göz makyajları çok moda oldu bildiğiniz gibi. Bu fırçalar “crease” bölgesini kapatıcı ile “keserken” çok işe yaradıklarını ve gerekli olduklarını düşünüyorum.

kapatici fircalar

Bu yassı kapatıcı fırçalarının yanı sıra, fondöten fırçalarının ufak boyutluları gibi görünen kapatıcı fırçaları da mevcut. Yine Nascita markasının 236 numaralı kapatıcı fırçası tam da bahsettiğim gibi ve şu sıralar çok popüler, adeta yok satıyor. Bu fırçadan bende de var ve gerçekten çok başarılı. Pürüzsüz bir kapatıcı hatta belki krem kontür ürünü uygulaması için ideal.

Pudra Fırçaları

Pudra uygulamak için eskiden büyük tombul pudra fırçaları kullanarak tüm yüzümü pudralardım. Fakat artık pudralanmış “cake face” görüntüsü yani tamamen mat bir görüntüyü tercih etmediğim için daha minik fırçalarla sadece göz altlarımı ve ve “T” bölgemi sabitliyorum. Bunun için de Real Techniques Setting Fırçası favorim. Bunun yanı sıra Nascita’nın 157 numaralı fırçası da bu alanlara pudra uygularken harika iş çıkarıyor.

pudra fırçaları Pudra Fırçaları

Bronzer Ve Kontür Fırçaları

Bronzer / kontür pudrası uygularken kesik uçlu fırçaları kullanmayı seviyorum. Örneğin Mac 168 yıllardır vazgeçemediğim fırçalarımdan. Ben genel olarak her fırça çeşidinde doğal kıl tercih ediyorum. Cruelty free olmadıkları için ne kadar üzülsem de en güzel sonucu doğal kıllı fırçalarla elde ediyorum. Kontür uygulaması için kesik uçlu fırçaların yanında Mac 109 tarzında küçük yuvarlak başlı fırçalar da gayet kullanışlı. Benim elimde Nyx markasının Pro Contour Brush olarak geçen ufak çaplı bir fırçası var. Fakat kıllarının sentetik olmasından dolayı ben bu fırçayı pek sevemedim. Yine de bazen daha keskin bir kontür uygulaması yapmak istersem elim ona gidiyor. Eğer bronzerı kontür amaçlı değil de tüm yüzünüzü ısıtmak için kullanacaksanız büyük bir pudra ya da allık fırçası kullanarak istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz.

bronzer ve kontür fırçaları

Allık Fırçaları

Allık uygulamak için de piyasada çok çeşitli fırça var. Kesik uçlu fırçalar, düz uçlu klasik allık fırçaları, daha büyük çapta fırçalar, biraz önce bahsettiğim yuvarlak başlı kontür fırçaları, duo fibre fırçalar bunlardan bazıları. Benim allık uygulamak için kullandığım favori fırçalarım ise Mac 129 (klasik bir allık fırçası) ve kontür için de kullandığım Mac 168. Önceden allık için sadece Mac 129’u kullanırdım. Daha sonra birçok markadan birçok çeşitli allık fırçası denedim ama içlerinden en memnun kaldığım Mac 168 oldu. Özellikle son zamanlarda allık uygulamak için sürekli elim Mac 168’e gidiyor çünkü daha dar bir alana, daha kontrollü uygulama yapabilmemi sağlıyor. Nascita’nın duo fibre tarzında olan 258 numaralı fırçası da allığı hafifçe uygulamak için çok başarılı. Nascita fırçalar gerçekten çok uygun fiyatlı ve birçok online alışveriş sitesinde çok sık indirime giriyor. İndirim dönemlerinde merak ettiğiniz Nascita fırçalarına mutlaka şans vermenizi öneririm!

Aydınlatıcı Fırçaları

Gelelim aydınlatıcı fırçalarına. Aydınlatıcı uygulaması, makyajda birçok kadının olduğu gibi benim de favori adımlarımdan. Elimde çeşitli markalardan, çeşitli şekillerde aydınlatıcı fırçaları mevcut. Bir ara aydınlatıcı fırçalarına o kadar sarmıştım ki sürekli yeni bir aydınlatıcı fırçası alıyordum.

Aydınlatıcı fırçaları genelde konik yapıda yani ince uzun ve sivri uçlu ya da yelpaze diye tabir ettiğimiz “fan brush” tarzında oluyorlar. Tabi ki her fırçanın olduğu gibi bu fırçaların da çok farklı çeşitleri mevcut. Benim şimdiye kadar denediklerimin içinde en ama en çok sevdiğim Sigma markasının F35 isimli aydınlatıcı fırçası. Bu fırçaya gerçekten bayılıyorum. Bazen göz altımı pudra ile sabitlemek için bile bu fırçayı kullandığım oluyor. Eğer yıllarca kullanabileceğiniz, kaliteli bir aydınlatıcı fırçası arıyorsanız bu fırçayı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bir de elimde bir kırtasiyeden zamanında 8,5 TL’ye aldığım bir resim fırçası var (fotoğrafta fırçayı göstereceğim). Kılları doğal keçi kılı ve şekli önceden bahsettiğim Nyx’in kontür fırçasına çok benziyor. Ama inanılmaz bir şekilde, ondan çok çok daha kaliteli ve çok daha kullanışlı. Pebeo markasına ait bir resim fırçası. Tam ismi “Pebeo 758-AL size 10”. İnternette araştırdım ve şu sitede satıldığını gördüm. Bu fırçayla yalnız aydınlatıcı değil, kontür, göz altına pudra hatta allık uygulaması da yapabilirisiniz.

Yüz makyaj fırçalarını anlattığım bu uzun yazıma burada son veriyorum. İkinci part göz makyaj fırçaları hakkında olacak, beklemede kalın!