Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Hepimizin bildiği gibi çoğu kadın uzun ve gür saçlara sahip olmak ister. Bazen ise saçlarımızı uzatmak biraz zor olabiliyor. Özellikle saçlarımıza boya, fön, maşa gibi yıpratıcı işlemleri sık sık uyguluyorsak.

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri
hızlı saç uzatma

Bu yazımızda saçlarını uzatmak isteyenler için birkaç ipucu vereceğiz. Ancak saçlarınızın hızlı bir şekilde uzaması için mucize beklemeyin. Öncelikle sabırlı olmanız gerekmektedir. Sizler için hazırladığımız saç maskeleri listemizden kendinize uygun bir saç maskesi rutini edinip periyodik olarak uygularsanız normalden çok daha hızlı uzayan saçlara sahip olabilirsiniz. Hızlı saç uzatmak için beslenme konusuna da olabildiğince özen göstermeniz gerektiğini unutmayın.

Hızlı Saç Uzatmak İçin Beslenmenin Önemi

Saçlarınızın sağlığı için beslenmenizde proteinlere, E ve C vitaminlerine yer vermeniz çok önemli. Protein bakımından zengin gıdalar tüketmelisiniz. Örneğin yumurta hem protein bakımından zengindir hem de biotin denilen kimyasal bir bileşen içerir. Bu kimyasal bileşenin saç sağlığı için çok büyük etkisi olduğu bilinmekte ve birçok şampuan, saç kremi gibi üründe kullanılmaktadır. Saç diplerimizin sağlıklı olması ve saç köklerimizin güçlü olması için biotine ihtiyacımız vardır. 

Sağlıklı saç kökleri hızlı uzayan, parlak, güzel saçlar anlamına gelir, yani saç köklerimizi güçlendirmemiz burada önemli. Bir diğer beslenme unsuru da bol su içmektir. Düzenli su içmek, vücudun nemlendirilmesinde ve cilt sağlığında önemli bir rol oynar, aynı zamanda saçlarımızın hızlı bir şekilde uzaması için de düzenli olarak su içmek gerekir. Kan akışını düzenleyen E vitamini, daha sağlıklı saç kökleri demektir, saçların daha hızlı uzamasında oldukça etkilidir. C vitamini ise vücudumuzun kolajen üretmesini sağlar, aynı zamanda sağlıklı cilt ve saçlar için önemli bir vitamindir. 

Hızlı Saç Uzatmak İçin Doğal Saç Maskeleri:

Belirtmek isteriz ki, burada vereceğimiz saç maskesi tariflerinden kendinize uygun olanını seçerek uygularsanız daha verimli ve hızlı sonuçlar alırsınız. Dikkat etmeniz gereken önemli ipuçları:

  1. Saç maskelerinin geneli saç diplerine, saç derinize parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak uygulanmaktadır, bu saç derisindeki kan akışını rahatlatmak ve uyguladığınız bakımın daha etkili olması için önemli bir detaydır.
  1. Saç maskesi karışımları ve yağlar genelde vücut sıcaklığını geçmeyecek şekilde hazırlanmalıdır, yağların veya karışımların sıcak olmamasına özen gösterin.
  1. Saçınıza uyguladığınız maskelerin bazılarını temizlemek biraz zor olabilir, bunun için her saç maskesinin temizlenmesi ile ilgili uyarıları gözden kaçırmamaya özen gösterin.

Hindistan Cevizi Yağı Ve Nane Yağı Karışımı

Hızlı saç uzatmak için tercih edilen bu maske, bizim de ilgimizi çektiği için listenin başında yer alıyor, keza hindistan cevizi yağı doğal ve etkili bir biçimde yıllardır kullanılmaktadır. Nane yağı ise kan dolaşımını hızlandırır ve saç dökülmelerini engeller. 

Bir yemek kaşığı organik hindistan cevizi yağı ve beş damla nane yağını bir kasede karıştırın. Hafif katı kıvamlı olan hindistan cevizi yağını eritmenize gerek yok. Hazırladığınız karışımı, isterseniz fırçayla, isterseniz de parmak uçlarınızla, beş dakika boyunca saç diplerinize hafifçe masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Kepek probleminiz ve saç derinizde kuruluk varsa, düzenli olarak uyguladığınız bu maske sayesinde bu tür problemleriniz de ortadan kalkacaktır. Bu maskeyi yıpranmış ve işlem görmüş saçlarınızın uçlarına da uygulamanızı tavsiye ederiz. İki saat boyunca saçlarınızda bekletebilirsiniz. Unutmayın, bu maskeyi uyguladıktan sonra, temizlerken sadece su ile yıkayın, şampuan veya saç kremi kullanmayın. Bu maskeyi haftada iki veya üç defa uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı İle Hızlı Saç Uzatma

Hızlı saç uzatmak için kullanılan bir diğer yöntem ise, zeytinyağı ile yapılan saç bakımıdır. Bunun için saf zeytinyağı kullanmanız gerekmektedir. Bir kaba saçınızın tamamına yetecek kadar zeytinyağı koyun, ılık olarak uygulamak isterseniz biraz ısıtabilirsiniz ancak sıcak olmamasına dikkat edin. Hazırladıktan sonra, parmak uçlarınızla saç diplerinize hafifçe masaj yaparak uygulamanız gerekiyor. Ardından da saçınızın tamamına uygulamanız gerekiyor.

Uygulama işlemi bittikten sonra saçınızı bone veya streç filmle sarıp 10 dakika kadar bekletin. Bu işlemi de haftada iki kere yapmanız gerekiyor. Eğer sağlıklı besleniyor, gerekli proteinleri alıyor ve bol su içiyorsanız, zeytinyağı saçınızı haftada  ortalama 4 santime kadar uzatabilir. Saçlarınızı yıkarken saç diplerinize masaj yaparak şampuanınızı uygulayın, eğer krem içeren bir şampuan kullanıyorsanız tekrar saç kremi kullanmamanız gerekiyor. Fazladan saç kremi saç dökülmesine yol açabilir. Durulama aşamasında biraz daha soğuk su kullanırsanız, saç derinizdeki kan dolaşımını arttırıp, saçlarınızın daha hızlı uzamasına katkıda bulunabilirsiniz.

Pirinç Suyu İle Hızlı Saç Uzatma

Pirinç suyu cilt beyazlatmada ve saç maskelerinde kullanılan doğal bir malzeme olarak sık sık karşımıza çıkmaktadır. Saç bakımı ve hızlı saç uzatmak için dünyanın birçok ülkesinde tercih edilmektedir. Hazırlamak için öncelikle bir su bardağı kadar pirinci yemek yaparken hazırlandığı gibi birkaç defa ılık suyla yıkamanız gerekiyor. Pirinci iyice yıkayıp süzdükten sonra, geniş bir kaba aktarın, üzerine yarım litre kadar içme suyu ekleyip bir gün (24 saat) boyunca bekletin. Evinizde hali hazırda bir sprey şişesi varsa pirinç suyunu saçlarınıza uygulamak için kullanabilirsiniz. Bu karışımın içine bir miktar pirinç tanesi de eklenebilir.

Bu şekilde etkisini kaybetmeden buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Pirinç suyunu akşam yatmadan önce tutam tutam ayırdığınız saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Her tarafa eşit şekilde uygulamaya özen göstermelisiniz. Pirinç suyunu boy ve uç kısımlarına uyguladığınızda saçlarınıza parlaklık verdiğini göreceksiniz. Bu maskeyi her duştan önce uygulayıp bir iki saat kadar bekletebilirsiniz, ancak durulamasanız da bilinen herhangi bir zararı yoktur. Pirinç suyunun saç uzatmadaki etkisi, özellikle saç diplerine uygulandığında artar. Etkisini görebilmek için en az bir ay rutin halinde bu maskeyi uygulamalısınız. Uyguladıktan sonra saç fırçası veya bir tarakla hafifçe saçlarınızı tarayabilirsiniz.

Editörün Notu:

Hızlı saç uzatmak için verdiğimiz tariflerin çoğu denenmiş olup, doğal yöntemler ve malzemeler ile hazırlananlar içinden seçilmiştir.