Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

Gerek iş hayatında olsun gerek günlük yaşantıda makyajımızın nasıl olması gerektiği tartışılan bir konu. Bir çokları tarafından tarifi verilen günlük makyaj nasıl yapılır? sorusuna biz de bir yorum katmak istedik...

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?
günlük makyaj nasıl yapılır

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmeli?

Biz kadınların başta kendimizi iyi hissetmek için yaptığımız bir uygulamadır. Kendimizi iyi hissetmenin yanı sıra makyaj, bize kendimizi ifade etme şansı verir. Aynı zamanda da kendimizi güzel ve çekici hissetmemize yardımcı olur Makyaj. Ancak her makyaj tarzı her yer için uygun değildir. Peki, günlük makyaj nasıl yapılır, hangi tonlar kullanılmalı ve nelere dikkat edilmeli?

Temiz Bir Yüzle Makyaja Başlayın

Günlük makyaj yaparken de diğer makyajlarda olduğu gibi yüzümüzü temizleyerek işe başlamamız çok önemlidir. Önce yüzümüzü, cilt tipimize uygun bir temizleyici ile güzelce temizleyerek olası makyaj kalıntılarından ve kirlerden arındıralım. İkinci en önemli adım ise cildimizi güzelce nemlendirmek. Yine cilt tipimize uygun bir nemlendirici ile cildimizi neme doyurduktan sonra makyaj adımına geçebiliriz. Cilt tipimiz makyaj bazı ve fondöten hatta BB, CC krem seçimlerimizde de büyük önem taşıyor. Örneğin kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici, yağlı veya karma cilde sahipseniz matlaştırıcı bazları tercih edebilirsiniz. Makyaj bazı uygulamak günlük makyaj için çok önemli bir adım olmasa da özellikle yağlı ciltlere sahip kişilerin, makyajın kalıcılığını arttırması ve cildin gün içinde yağlanıp parlamasını önlemesi için kullanmalarını tavsiye ediyorum.

Yüzünüzdeki Kusurlar İçin Doğru Ürünü Seçin

Günlük makyaj yaparken çoğu kadın fondöten kullanmak istemeyebiliyor. Artık fondöten yerine kullanabileceğimiz çok çeşitli ürünler mevcut. Birçok markanın renkli nemlendiricileri, BB ve CC kremleri günlük makyajlarımızda fondötenin yerini çoktan aldı bile.

Ben de günlük olarak ağır fondötenler kullanmayı çok tercih etmiyorum, bunun yerine renkli nemlendirici kullanmayı seviyorum. Ancak renkli nemlendirici, BB ya da CC kremle kapanmayan sorunlu ciltler elbette fondöten kullanabilir. Fakat bu demek olmuyor ki, sivilceli ya da lekeli bir cildiniz varsa illa ki onu full kapatıcı bir fondöten ile kapatmalısınız. Bu tamamen sizin seçiminiz. Hafif bir ürün kullanıp, bir kapatıcı yardımı ile cildinizdeki kusurları kapatabilirsiniz. Bu uygulamadan sonra varsa, gözaltı morlukları ve halkaları için kapatıcı uygulayarak yorgun görünümün önüne geçebilirsiniz.

Özellikle çok koyu göz altı morluklarına sahipseniz ten renginize uygun bir kapatıcı uygulamadan önce renk düzenleyici, turuncu ve somon tonlarında correcter kullanarak morluklardan ve halkalardan büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Correcter uygulamasını günlük makyajda sadece çok koyu göz altlarına sahip olanlar için tavsiye ediyorum. Ten rengimize uygun ya da ten rengimizden bir ton açık bir kapatıcı ile göz altlarımızı da aydınlattıktan sonra transparan bir pudrayla yüzümüzü ve göz altlarımızı hafifçe sabitleyebiliriz. Tabi kuru ciltler bu adımı atlayabilir

Doğru Renkler Kullanarak Günlük Makyajınızı Şekillendirin

Günlük Makyaj yaparken yoğun kontür uygulaması yapmaktan kaçınmalıyız. Yine de yüzümüzü boyutlandırmak istersek toz kontür pudraları ya da çok sıcak tonlu olmayan bronzerlar ile elmacık kemiklerimizin altına, saç diplerimize burun kenarlarımıza ve çenemize hafif bir uygulama yapabiliriz. Allık seçimi ise cilt rengimize göre belirlenmeli. Beyaz ve buğday tenlilere pembe ve şeftali tonları her zaman yakışıyor. Daha esmerler ise bronz ve şeftali tonlu allıkları tercih edebilirler. Yüzümüzde öne çıkarmak istediğimiz yerleri aydınlatıcı bir pudra ile aydınlatabiliriz.

Örneğin elmacık kemiklerimizin üstü, göz pınarları, burun kemiğimizin üst kısmı, burun ucu, dudak üstü gibi yerlere aydınlatıcı uygulamak makyajı çok farklı ve güzel gösteriyor. Ten makyajını tamamladıktan sonra sırada göz makyajı var. Tabi göze geçmeden önce kaşları unutmayalım. Eğer çok seyrek ve ince kaşlarınız yoksa renkli ya da şeffaf kaş jelleri ile kaşlarınızı sabitleyebilirsiniz. Fakat benim gibi ince ve seyrek kaşlara sahipseniz önce kaş ve saç renginize uyumlu bir kaş farı ya da kaş kalemi ile hafifçe boşlukları doldurup ardından kaş jeli ile sabitleyebilirsiniz.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Günlük kullanımda fazla iddialı göz makyajları tercih edilmemelidir. Kahve, nude ve toprak tonlu farlar günlük makyaj için daha uygun olacaktır. Ancak yağlı göz kapaklarınız varsa ya da göz makyajınızın daha canlı görünmesini ve gün sonuna kadar dayanmasını istiyorsanız far uygulamadan önce herhangi bir far bazı kullanabilirsiniz.

# Açık kahve tonlarındaki bir farı karıştırma fırçası ile göz katlanma bölgesine dağıtın. Ardından mat ya da sedefli, kemik rengi, açık pembe, şeftali ya da bronz tonlarda bir far ile göz kapağınızı renklendirin ve karıştırma fırçası ile tekrardan iki farı birbirine karıştırın.

# Far uygulamasını bu noktada bitirebileceğiniz gibi dış köşelere orta tonlu kahverengi bir farla gölge vermeyi de tercih edebilirsiniz. Ben günlük makyajda eyeliner kullanmayı çok tercih etmiyorum ancak siz tercih edebilirsiniz. Eğer eyeliner uygulayacaksanız çok kalın ve kuyruklu eyelinerlar kullanmaktan kaçının. Böylece doğallıktan uzaklaşmamış olursunuz.

# Maskara göz makyajında en önemli detaydır. Özellikle günlük makyaj yaptığımızda iddialı renkler kullanmadığımız için, gözlerimizi maskara ile ön plana çıkarmak çok önemlidir. Fakat maskarayı kat kat uygulayarak kirpikleri birbirine fazlaca yapıştırmaktan özellikle günlük makyaj yaparken kaçınmalıyız. Bunun için kirpikleri tek tek ayıran ve hacim veren maskaralarla günlük makyajda istediğiniz etkiyi yakalayabiliriz

Dudaklarda Doğal Görünüm İçin Mat, Nude Rujlar

Makeup uygulamasında dudak makyajı da oldukça önemlidir ancak fazla iddialı, örneğin kırmızı, bordo tonlarda rujlar kullanmayı tercih etmemeliyiz. Bunun yerine daha ten rengine yakın nude renkler, gülkurusu, şeftali gibi tonlar tercih edilmelidir. Ruj uygulamadan önce bilinmesi gereken bir husus da dudakların nemli tutulması için nemlendirici uygulanması gerektiğidir.

Nemlendirici olmadan uygulanan ruj belli bir süre içerisinde pul pul olup dökülebilir. Bu sebeple dudakların dudak kremleri ya da lip balmlar ile nemlendirilmesi oldukça önemlidir. Günlük makyaj uygulaması yaparken uzun süre makyajınızı tazeleyemiyorsanız mat rujlar tercih ederek rujunuzun kalıcılığını arttırabilirsiniz. Mat rujlar dudakları kurutabilir fakat rujdan önce nemlendirdiğimiz takdirde kurumayı mümkün olduğunca engelleyebiliriz.