Göz Makyajı Fırçaları

Herkese Merhaba; Gün göz makyajı fırçalarından bahsetme günü. Detaylı incelemeler ve kendi deneyimlerim ile "Göz makyaj fırçaları ve işlevleri" hakkında özel bir yazı hazırladım. Faydalı olması dileklerimle işte yazımızın devamı...

Göz Makyajı Fırçaları
göz makyajı fırçaları

Bugün önceden söz verdiğim gibi göz makyaj fırçalarını ele alacağım. Göz makyajı yaparken en önemli unsur kaliteli ürün kullanmanın yanı sıra kaliteli fırça seçimidir. Kusursuz dağıtılmış ve birbirleri ile harmanlanmış far uygulaması ancak kaliteli ve uygun fırça kullanımı ile mümkündür. Bu şekilde profesyonel bir görüntü elde edebilirsiniz.

Benim yüz makyaj fırçalarında olduğu gibi göz makyajı için de doğal kıllı fırçalar favorim. Özellikle katlanma bölgesine far uygulamak için doğal kıllı ve yuvarlak uçlu bir karıştırma fırçası edinmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer daha önce sentetik kıllı fırçalar kullanarak bu işlemi yaptıysanız doğal kıllı fırçaya geçtiğinizde farkı gerçekten çok net hissedeceksiniz.

Göz makyajında kullandığımız, göz makyajı fırçaları'nı anlatmaya başlamadan kaşlarımızdan bahsedelim. Eskiden kaşlara çok fazla uygulama yapılmıyordu. Ama günümüzde kalın ve gür kaşlar moda oldu ve hemen hemen bütün kadınlar bu modaya ayak uydurmaya çalışıyor. Bu yüzden kalıcı makyaj yaptıranların yanında kaş kalemi, kaş farı, kaş pomadı ve kaş jeli gibi ürünlerle kaşlarını makyajla kalınlaştırıp gürleştiren kadınlar da var, hatta çoğunlukta diyebilirim.

Ben de onlardan biriyim çünkü doğallıktan yanayım ama kaşlarımın rengi o kadar açık ve o kadar seyrek ki makyaj yaptığımda kaşlarımı doldurmazsam yüzümde bir bütünlük sağlanmıyor, yüzüm adeta çerçevesiz kalıyor. Bu yüzden kaş makyajı bence herkes için önemli ve atlanmaması gereken bir adım. Tabi kendiliğinden koyu ve gür kaşlara sahip olanlar doldurma adımını atlayıp şeffaf bir kaş jeli ile tarayıp kaşlarını sabitleyebilirler.

Bu yazıda incelediğim fırçalar

Göz Makyajı Fırçaları - Kaş Fırçaları

Gelelim kaşlarımızı doldurma işlemine yani kaş makyajına. Ben kaşlarımı doldurmaya başlamadan önce yukarı doğru tarayarak şekil vermeyi seviyorum. Bunun için Mac’in 204 numaraları kaş fırçasını kullanıyorum. Fakat bu fırçayı satın almanıza hiç gerek yok, birçok markada, çok uygun fiyatlara bu tarz kaş kirpik fırçaları mevcut. 

Kaşlarınızı kaş kalemi ile dolduracaksanız zaten bir fırçaya ihtiyacınız olmayacak, fakat kaş farı ya da kaş pomadı kullanacaksanız kesik uçlu, dar yapılı bir kaş fırçasına ihtiyacınız olacak. Benim şahsi favorim Mac’in 208 numaralı fırçası. Benim kullandığım eski versiyonu yani doğal kıllı olanı. Mac artık tüm fırçalarını sentetik kıllar kullanarak üretiyor bu yüzden yeni versiyonlarını alacaksanız bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

 Mac’in yeni sentetik fırçalarından hiçbirini denemedim, elimde hep eski versiyonları mevcut fakat Mac kalitesine güvendiğim için yeni sentetik kıllı versiyonlarının da eskileri gibi başarılı olacaklarını düşünüyorum.

Kaş fırçaları
Kaş Fırçaları

Karıştırma “Blending” Fırçaları

Şimdi sırada far fırçaları var. Far bazı uyguluyorsanız bunu parmaklarınızla, kapatıcı fırçalarıyla ya da küçük kapatıcı süngerleriyle dağıtabilirsiniz. Benim en sevdiğim far fırçaları kesinlikle “fluffy blending” olarak adlandırılan karıştırma fırçaları. Asla elimdekilerle yetinmiyorum ve hep bir yenisini satın almak istiyorum :) Bu fırçalar farı katlanma bölgesine homojen bir şekilde dağıtıp, geçiş rengi oluşturmak için kullanılıyor.

Aynı zamanda sert hatları yumuşatıp daha profesyonel bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, göz kapağına, alt kirpik dibine far dağıtmak için de kullanılabilir. Özellikle Mac 217 tarzı dar karıştırma fırçaları bu iş için ideal. Ayrıca bu tarz fırçalarla burun kenarlarınıza, pudra bir kontür ürünü kullanarak burun kontürü de yapabilirsiniz.

Yıllar önce ilk aldığım karıştırma fırçası Mac’in 224 numaralı fırçasıydı.Gerçekten çok başarılı ve kaliteli bir fırça. Yalnız kıllarının doğal olmasından kaynaklı, kullandıkça yıpranıyor ve  kıllarında kırılma ve dökülmeler meydana geliyor. Yine de benim en favori far fırçalarımdan biri.

Bir diğer favori far karıştırma fırçam ise Inglot 6SS. Bu fırça da gerçekten çok ama çok kaliteli ve çok kullanışlı. Mac 224’e muadil ve belki ondan bile daha iyi. Her makyajımda olmazsa olmazım bu fırça, hiç elimden düşürmüyorum.

Elimde bu fırçalara benzer birçok karıştırma fırçası mevcut. Uygun fiyatlı olarak Missha, Nyx, Nascita, Eklips gibi birçok markada bu tarz fırçalar var, gerçi Missha ve Nyx diğerleri kadar uygun fiyatlı değil ama sık sık indirime giriyorlar.Youtuber ve influencer Sebile Ölmez namı diğer “Sebibebi” ye ait So Fly Cosmetics markasının S02 fırçası ise Mac 217 muadili ve ondan çok çok daha uygun fiyatlı. Kalitesi ise gerçekten harika, Mac 217’yi merak edip fiyatından dolayı almakta tereddüt ediyorsanız So Fly S02 karıştırma fırçasını mutlaka denemelisiniz!

Kaş fırçaları
Kaş Fırçaları

Gölgelendirme “Shading” Fırçaları

İkinci olarak “shading brush” olarak geçen gölgelendirme yani far oturtma fırçalarından bahsedelim. Göz kapağına “pıt pıt” hareketlerle farı oturtmak için ya da dış köşeleri gölgelendirmek için kullandığımız bu fırçalar da gerçekten çok işlevsel ve göz makyajı yaparken olmazsa olmaz fırçalardan.

Aynı zamanda toz farları ve pigmentleri uygulamak için de idealler. Benim önerebileceğim en iyi shading fırçaları; Mac 239, Inglot 16PP, Zoeva 234, So Fly Cosmetics S04. Bu fırçaların hepsi inanılmaz başarılı ve kaliteli, hepsine bayılıyorum. Bu tarz fırçalarla kaş altlarınızı ve göz pınarlarınızı aydınlatabilir, alt kirpik diplerinize far uygulaması da yapabilirsiniz.

Küçük gölgelendirme fırçaları, gölgelendirme fırçalarının daha küçük ve daha dar yapıda olanları. Adından da anlaşılacağı gibi daha dar alanlara uygulama yapmak için uygun. Detaylı göz makyajları yaparken kesinlikle çok işe yarıyorlar.

Kaş fırçaları
Kaş Fırçaları

Kalem Fırçalar

Bir diğer göz makyajı fırçası çeşidi de “pencil brush” yani kalem fırça. Belki herkes için olmazsa olmaz bir fırça değil ama profesyonel bir makyaj artistinin çantasında mutlaka bulunması gerekiyor. Özellikle “smokey” yani dumanlı göz makyajı uygularken bu fırça çok işe yarıyor. Yumuşak uçlu kalemleri üst ve alt kirpik diplerine dağıtmak, göz pınarına aydınlatıcı far uygulamak ve hatta kaş altını aydınlatmak için bile kullanılabilir.

Yine çoğu fırça gibi birçok işlevi var ve aslında hangi fırçayı hangi uygulama için kullanacağınız biraz da sizin tercihiniz bence. Bu fırçayla isterseniz ruj bile uygulayabilirsiniz!

Kaş fırçaları
Kaş Fırçaları

Kesik Uçlu Fırçalar

Kesik uçlu far fırçası; katlanma bölgesine farı net bir şekilde uygulamak, yine alt ve üst kirpik diplerine  farı dağıtmak, kaş kemiğini aydınlatmak ve burun kenarlarına ince çizgilerle kontür uygulamak için kullanılabilir. Mac 275S bu tarz fırçalara örnek verebileceğim başarılı bir ürün.

Kaş fırçaları
Kaş Fırçaları

Eyeliner Fırçaları

Kesik uçlu eyeliner fırçası ise adından da anlaşılacağı üzere jel eyelinerları uygulamak için kullanılıyor. Özellikle kuyruklu eyeliner kullanmayı sevenler için çok gerekli olduğunu düşünüyorum çünkü istediğiniz şekilde ve incelikte eyeliner uygulamasını bu fırça sayesinde elde edebiliyorsunuz.

Ben kesik uçlu eyeliner fırçalarında sentetik kıllı olanları tercih ediyorum çünkü hem daha ince uçlu oluyorlar hem de ürünü daha güzel alıp daha kontrollü uygulama sağlıyorlar. Benim favori eyeliner fırçalarım Mac 263 ve İnglot 31T. İkisi de hemen hemen aynı ve çok başarılı.

Düz ve ince uçlu eyeliner fırçası; kirpik dibine en yakın çizgileri bu tip fırça ile çekebilirsiniz.

Eğik uçlu eyeliner fırçası; uca doğru kıvrılan fırçası sayesinde eyeliner uygulamakta zorlananlar için alternatif bir fırça.

Düz ve kesik uçlu fırça, benim çok tercih etmediğim bir fırça türü. Bu tarz bir fırça ile jel eyeliner uygulayabilir, çektiğiniz eyelinerı dağıtıp buğulu bir hale getirebilir, kaş doldurabilir, kirpik diplerini belirginleştirebilir ve kaş altlarınızı concealer ile keskinleştirebilirsiniz. Çok işlevli olmasına rağmen benim elim bu tarz fırçalara pek gitmiyor, çünkü bu fırçayla yapılan uygulamalar için başka favori fırçalarım var.

Eyeliner Fırçaları
Eyeliner Fırçası
Eyeliner Fırçaları mac
Eyeliner Fırçaları

Göz Makyajı Fırçaları (Short Shader) Fırçalar

Bir diğer fırça çeşidimiz “smudger” yani dağıtma fırçası. Bunun klasik gölgelendirme fırçasından farkı kıllarının boyunun kısa olması. Bu sayede göz kalemini ya da farı çok güzel bir şekilde dağıtıyor ve başarılı bir dumanlı makyaj uygulaması sağlıyor, böylece çekici, buğulu bakışlar elde ediyorsunuz. Bu fırça da yine birçok iş için kullanılabilir, tabi dağıtma hariç.

Smudger (Short Shader) Fırça
Smudger (Short Shader) Fırça

Kaş kirpik tarağı - fırçası

Fırça tarafıyla kaşlarınızı tarayabilir, tarak kısmıyla maskara yüzünden topaklanan kirpiklerinizi ayırabilirsiniz.

Bunlar göz makyajında kullanılan en temel fırçalar. Günümüzde o kadar çok markanın o kadar çok çeşit fırçası var ki hepsine yetişemiyorum haliyle. Ama bu anlattıklarım en çok kullanılan ve en işe yarayan fırçalar. Benim marka olarak favorilerim ise kesinlikle Mac, Sigma, Inglot ve Zoeva. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki postum için önerilerinizi bekliyorum :)