Gece makyajı nasıl yapılır

Bir çok kadın geceleri dışarı çıkarken veya bir partiye, düğüne veya toplantıya giderken gece için nasıl makyaj yapabileceğini düşünür, yazımızın devamında sizler için gece makyajı nasıl yapılır sorusuna pratik yöntemlere ve detaylara değindik...

Gece makyajı nasıl yapılır
Gece makyajı nasıl yapılır

Gece makyajı denilince hepimizin aklına hemen hemen aynı şeyler gelir. Koyu göz farları, dumanlı gözler, ışıltılı simler ve kırmızı bir ruj… Tüm bu seçenekler klasik gece makyajının olmazsa olmazlarıdır diyebiliriz. Tabi çok makyaj yapan biri değilseniz veya gece makyajı bile olsa daha doğal bir görünümden yana iseniz hafif bir fondöten, maskara ve ruj bile yeterli olacaktır. Aslına bakarsanız, gece makyajını gündüz makyajından ayıran en önemli detay tercih edilen renklerdir. Gündüz makyajında daha hafif ürünler ve doğal tonlar tercih edilirken gece makyajında daha cesur davranabiliyoruz. Koyu renkli göz farları, koyu renkli rujlar, ışıklar altında parıldamamızı sağlayacak simler… 

Gece makyajı için piyasada birçok farklı ürün seçeneği olsa da bunların hepsine sahip olmadan, elinizdeki ürünleri kullanarak da gayet güzel bir gece makyajı yapabilirsiniz. Gece makyajı için en çok tercih edilen tarz “smokey eyes” olarak bilinen dumanlı göz makyajıdır. Ancak önceden de dediğimiz gibi bu makyajı kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

Peki, gece makyajı nasıl yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz meşhur “smokey eyes” yani dumanlı göz makyajının yapılışından başlayalım o halde.

Yoğun ve koyu renkli farlar hatta belki de simler kullanılacağı için makyaja ilk olarak gözlerden başlamak gerekiyor. Göz makyajınızın gece boyu sabit kalması için mutlaka bir far bazı kullanın. Far bazını tüm göz kapağınıza uygulayın. Bunun için sentetik bir fırça ya da parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Eğer göz kapaklarınız yağlı ise far bazını bir pudra ya da ten rengi bir far kullanarak sabitleyebilirsiniz.

Bazı oluşturduktan sonra “crease” yani göz kapağınızın katlanma bölgesine sıcak tonlu açık kahverengi bi far kullanarak bir geçiş oluşturmalısınız. Bunun için de bir karıştırma fırçası çok kullanışlı olacaktır. Farı göz kapağınıza güzelce dağıttıktan sonra asıl rengimize geçebiliriz.

Dumanlı göz makyajı için en çok kullanılan renkler siyah ve koyu kahverengidir. Tabi siz farklı renkler kullanarak da dumanlı gözler yaratabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz ana rengi düz bir far fırçasıyla göz kapağınıza oturtun. Bunun için yine parmak uçlarınızdan da yardım alabilirsiniz ama koyu renkler biraz kirlilik yaratabilir. Parmaklarınızı kullanmak isterseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Koyu renk farınızı oturtma hareketiyle uygularsanız daha yoğun bir renk ve etki elde edersiniz. 

Ana renk farı uyguladıktan sonra ilk başta kullandığınız sıcak tonlu açık kahverengi fardan alarak iki rengi dikkatlice birbirine karıştırın ve o keskin geçişten kurtulun. Böylece makyajınız daha profesyonel görünecektir. Bu makyajda eyeliner kullanmak şart değil ancak takma kirpik kullanacaksanız kirpik diplerinize ince bir çizgi halinde eyeliner ya da göz kalemi geçebilirsiniz.

Gece Makyajı: Ten makyajınızı tamamlayın

Bu adımlardan sonra ten makyajınızı tamamlamanızı öneriyoruz çünkü alt kirpik diplerinize uygulayacağınız farlar göz altı kapatıcısı uyguladıktan sonra silinebiliyor. Cilt tipinize uygun bir yüz bazı. fondöten ardından da göz altlarınıza kapatıcınızı uygulayın. Koyu renkler kullanacağımız için göz altlarının çok iyi kapatılması gerekiyor yoksa kötü bir görüntü oluşabiliyor. Göz altlarınız çok problemli ise bir corrector yani renk düzenleyici ile nötrledikten sonra kapatıcınızı uygulayın. Cildiniz yağlı ise ya da göz altlarınızdaki kapatıcı çizgilerinize doluyorsa o alanları pudra ile sabitleyebilirsiniz. 

Biraz bronzer, allık ve aydınlatıcı da bu makyajın olmazsa olmazları. Özellikle aydınlatıcı uyguladığınız yanaklarınız, gece ışıklar altında çok güzel parıldayacaktır.

Daha sonra kaşlarınızı doldurup sabitleyin ve göz makyajına geri dönelim. Tabi sıralamada kendinize göre ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Göz içlerinize siyah ya da kahverengi kalem uygulamanızı tavsiye ediyoruz çünkü bu dumanlı göz makyajınızın tamamlayıcısı olacaktır. Sürdüğünüz kalemi bir kalem fırça yardımı ile alt kirpik diplerinize dağıtın. Daha sonra ise kalemi sabitlemek için göz kapağınızda kullandığınız ana rengi alarak kalem uyguladığınız yerlerin üstünden geçin. Bunun için yine kalem fırça kullanın. En son olarak sıcak tonlu açık kahverengi far ve küçük bir karıştırma fırçası ile alt kirpik diplerinizdeki koyu renk farı da çok aşağılara inmeden dağıtın ve iki rengin geçisini belirsiz hale getirmeye çalışın.

Bu aşamadan sonra mutlaka kirpiklerinizi kıvırıp bolca maskara uygulayın. Alt kirpiklerinize de maskara uygulamayı unutmayın. İsterseniz takma kirpik de kullanabilirsiniz, bu makyaja çok yakışacaktır. 

Koyu göz makyajı yaptığınız için “nude” tonlarda rujlar tercih etmeniz gerekir. Dudak kalemi ile dudaklarınızı çerçeveledikten sonra favori nude rujunuzu uygulayın. Parlak bir bitiş istiyorsanız üzerine lipgloss da uygulayabilirsiniz. Hem bu sıralar lipglosslar çok trend. 

Böylece tüm makyajı bitirmiş olduk. Bu anlattığımız klasik dumanlı göz makyajının yapılışı idi. Yukarıda da dediğimiz gibi bu makyajı kendinize göre uyarlayabilirsiniz. Bu makyaj gözlerde tamamen mat bir görüntü yaratır. Siz biraz parlaklık katmak isterseniz simli far, makyaj simi ya da pigment kullanarak göz kapağınıza sürdüğünüz koyu renk farın üzerinden geçin. Gerçekten harika bir görüntü oluşturacaktır.

Kırmızı ya da bordo ruj kullanmak istiyorsanız göz makyajınızı çok hafif tutmalısınız. Göz kapağınızın katlanma bölgesine sıcak tonlu açık kahverengi bir far ya da bronzerınız ile hafifçe gölge verin. Aynı renkle alt kirpik diplerinizden de hafifçe geçin. Eyeliner kullanmak istiyorsanız ince ve kuyruklu bir eyeliner bu makyaja çok yakışacaktır. Sadece bol maskara uygulayarak ya da takma kirpik kullanarak da göz makyajınızı bitirebilirsiniz.

Artık çıkmaya hazırsınız! Çantanıza kullandığınız ruju, lipgloss'u, takma kirpik kullandıysanız kirpiklerin çıkma ihtimaline karşı kirpik yapıştırıcısını ve yüzünüzün yağlanma ihtimaline karşı pudra ve ufak bir pudra fırçası almayı tercih edebilirsiniz. Böylece makyajınızı tazeleyebilir ve istenmeyen görüntülerden kurtulabilirsiniz.

image source: Fashion photo created by halayalex - www.freepik.com