Cut Crease Göz Makyajı

Cut Crease Göz Makyajı
Cut crease göz makyajı

Son zamanların en popüler makyaj trendlerinden biri olan, gözleri daha belirgin ve renkli göstermek için kullanılan cut crease makyaj akımını birlikte inceleyelim.

Göz makyajı denilince ilk akla gelen örneklerden birisi olan cut crease doğru uygulandığında gözleri belirgin bir şekilde ortaya çıkaracaktır. Gözleri belirginleştirmenin yanı sıra bu trend, eğlenceli makyaj görünümleri elde etmek için de tercih ediliyor. Yaratıcılığınızı kullanarak, birçok farklı renk ile çok çeşitli cut crease makyajları yapabilirsiniz. 

Cut crease göz makyajı nasıl yapılır?

 1. Öncelikle tüm göz kapağına far bazı ya da kapatıcı uygulanır.
 2. Katlanma bölgesine far uygularken kolaylık sağlaması için kemik rengi bir far ya da herhangi bir pudra ile sabitlenebilir.
 3. Katlanma yani “crease” bölgesi için seçilen geçiş rengi güzelce dağıtılır.
 4. Katlanma bölgesine uygulanan geçiş renginden daha koyu bir renk ile, crease bölgesindeki farın üstüne daha ince olacak şekilde far uygulanır.
 5. Şimdi sıra asıl mesele olan crease’i “kesmeye” geldi :)
 6. Sentetik kıllı bir kapatıcı ya da açılı eyeliner fırçası ile mümkünse beyaz ya da elinizdeki en açık renkteki kapatıcı ile katlanma bölgesi kesilir; Bunu yapmak için rahat edebileceğiniz herhangi bir göz fırçasını kullanabilirsiniz.
 7. Kapatıcıyı fırçanıza yeterli miktarda alın ve katlanma bölgesine kısa bir çizgi çekin.
 8. Daha sonra gözünüzü açıp iyice yukarı bakarsanız kapatıcı katlanma bölgesine geçecek yani bir nevi bulaşacak, çizgiyi çekmeye tam olarak nereden başlayacağınızı size gösterecektir.
 9. Keseceğiniz yani çizgiyi çekeceğiniz yeri belirledikten sonra fırçanız ile çok dikkatli bir şekilde, gözün iç kısmından göz kapağının bitimine kadar olabildiğince düz bir çizgi çekin.
 10. Çizginiz yeterince düzgün olduktan sonra yine kapatıcı ve kapatıcı fırçası ile çizginin altında kalan bölgeyi temizleyin, yani kapatıcıyı o kısma (eyelid) uygulayın.
 11. Kapak kısmında kullanacağınız renk veya renkleri istediğiniz şekilde yerleştirebilirsiniz. Tek renk far kullanabileceğiniz gibi birden çok rengi yan yana, geçişlerini güzelce dağıtarak da kullanabilirsiniz.
 12. Eyeliner çekmek isterseniz, sürdüğünüz farları gölgede bırakmayacak şekilde, ince bir çizgi olarak uygulayabilirsiniz. Düzgün çekildiğinde cut crease görünümüne çok yakışacaktır.
 13. Cut crease göz makyajı yapıldığında takma kirpik uygulamak görünümü tamamen değiştiriyor, yapılan makyajı adeta ortaya çıkarıyor ve gerçekten çok güzel gösteriyor. Elinizde takma kirpik varsa bu görünümde mutlaka kullanmanızı tavsiye ederiz.
 14. En son olarak alt kirpik diplerinize, kullandığınız farlardan birini ya da gradient olarak birden fazla farı uygulayıp görünümü tamamlayabilirsiniz.

Bu makyaj günlük kullanıma uygun olmasa da makyaj yapmayı seviyor ve yeni şeyler denemekten hoşlanıyorsanız tam size göre. Yapılışı bir hayli zahmetli olsa da yaratıcılığınızı geliştireceği gibi eğlenceli zaman geçirmenizi de sağlayacaktır. İlk başta profesyonel “look”lar elde edemeyebilirsiniz bu gayet doğal, pratik yaptıkça eliniz alışacak ve daha kolay ve başarılı bir şekilde uygulama yapabileceksiniz.