Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Zaman hepimize acımasızca davranarak vücudumuzda etkilerini göstermektedir, ilk göze çarpan şey cildimiz ve bakımına özen göstermek o kadar da zor değil! Yazımızın devamında pratik cilt bakımı önerileri ve tavsiyeleri bulacaksınız.

Cilt Bakımı Tavsiyeleri
Cilt bakımı tavsiye

Ne güzel demiş büyüklerimiz, bakarsan bağ bakmazsan dağ olur diye. Bedenimiz, özellikle de cildimiz özel ilgi ve bakım ister. Uzun yıllar sağlıklı, genç, kusursuz ve kırışıksız bir cilt için düzenli olarak cilt bakımı yapılmalıdır.

Erkekler için ciltlerinin nasıl göründüğü çok önemli olmasa da tüm dünyada kadınlar ciltlerinin görüntüsüne ve bakımına çok özen gösterirler. Bu konu önceden bizim toplumumuzda, ciltte ilk yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başladığında üstüne düşülmesi gereken bir konu olarak görülüyordu. Bu da otuz beş - kırklı yaşlar arası demek oluyor. Oysaki yirmili yaşların başından itibaren bu konuya gereken önem verilmeye başlanmalıdır. Şimdilerde ise özellikle genç kadınlar cilt bakımına eskiden olduğundan çok daha fazla önem veriyor. Bu makalemizde cilt bakımını evinde kendi yapmak isteyenlere ipuçları vermek istedik. İşte sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler.

Evde cilt bakımı yapmak için öncelikle cildinizin tipini belirlemelisiniz. Cildiniz kuru, yağlı, karışık veya hassas olabilir. Daha sonra, cildinizin ihtiyacı olan ürünleri kullanmalısınız. Örneğin, kuru cildi nemlendirmek için nemlendirici kullanabilirsiniz. Yağlı cildi temizlemek için sabun ve tonik kullanabilirsiniz. Cildinizi her gün yıkamalı ve haftada birkaç kez masaj yapmalısınız. Ayrıca, düzenli olarak cildinize nemlendirici, c vitamini veya anti-aging ürünleri uygulamalısınız.

Cilt bakımı ipuçlar

Canlı, sağlıklı, pürüzsüz bir cilt için en önemli püf nokta, bol su içmektir. Sulanmayan çiçek nasıl ki kurumaya mahkum ise yeterli su almayan bir cilt de kurumaya ve kırışmaya karşı savunmasız kalacaktır. Cilt tipiniz nasıl olursa olsun mutlaka nem dengesini sağlamak için mutlaka suya ihtiyacı vardır. Su konusundan sonra cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna dermatologların ve cilt bakım uzmanlarının ortak cevabı cilt temizliğinin yapılmasıdır. İster yoğun ister hafif makyaj yapın, hatta ve hatta hiç makyaj yapmıyor olun, cildinizin gün sonunda, yatmadan önce cilt tipinize uygun bir ürün ile etkili bir şekilde temizlenmesi gerekir.

Makyaj yapmadım, nasıl olsa cildim temizdir diye düşünüp temizlemeden yatmak doğru değildir. Hava kirliliği, sigara dumanı, egzoz dumanı, toz toprak bile gözeneklerin tıkanıp kirlenmesine sebep olmaktadır. Hiçbir şey yapamıyorsanız bile bir parça pamuğa gül suyu damlatıp cildinizi temizleyebilirsiniz.

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi cilt tipinize uygun jel, köpük, günlük kullanıma uygun peeling gibi ürünlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Derinlemesine bir temizlik yaptıktan sonra cildinizin ve gözeneklerinizin sıkılaşması için tonik veya gül suyu uygulaması yapmanızı tavsiye ederiz. Bu adımdan sonra cildinizin kurumaması için mutlaka cilt tipinize uygun nemlendirici sürmelisiniz. Nemlendirici uygulamadan önce yüz masajı yapan pratik ve ve titreşimli bir masaj aleti ile masaj yapılması cildinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Buraya kadar anlattıklarımız günlük bir rutin olarak yapılması gerekenlerdir. Bir de belirli periyotlarla yapılması gerekenler vardır.

On beş günde bir yapılan cilt bakımı

Gözeneklerin derinlemesine temizliği için on ya da on beş günde bir buhar banyosu yapılabilir. Derin bir kaba kaynamakta olan suyu ve nane, karanfil gibi aromatik bitkisel yağlardan herhangi birini ilave ederek yüzünüzü kaba doğru eğin, kafanızı bir havlu ile kaplayıp kapatın. Bir süre, yaklaşık on, on beş dakika bu şekilde bekledikten sonra bütün gözenekleriniz açılmış olacaktır. Buhar banyosu yaptıktan hemen sonra yumuşayan cildinizdeki siyah noktalardan kurtulmak çok daha kolay olacaktır. Siyah nokta giderici pütürcüklü peelingler kullanarak hem ölü derilerden hem de siyah ve beyaz noktalardan cildinizi arındırabilirsiniz.

Buhar banyosu yerine kil maskesi ya da cildinizin problemine uygun ürünler kullanarak cilt maskesi de yapılabilir. Her cilt problemine uygun hazır maskeler kullanılabileceği gibi kendi maskenizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunun için de birçok maske tarifi mevcut.

Yoğun yaşam temposunda olanlar ve bu tür bakımlara fırsat bulamayanlar için ayda bir kere profesyonel güzellik merkezlerine giderek daha kapsamlı bir cilt bakımı yaptırmalarını tavsiye ederiz.

image source: Designed by drobotdean / Freepik