CC Krem Nedir Ne İşe Yarar

CC Krem Nedir Ne İşe Yarar
CC Krem Ne işe Yarar

CC Krem Nedir?

BB kremler gibi CC kremler de ince kapatıcılığa sahip olan, cilt tonunu düzenleyen ve eşitleyen kremlerdir. Açılımı “color corrector” yani renk düzenleyici olan CC kremlerin BB kremlerden ayrı olarak, farklı işlevler için üretilmiş olan değişik renkleri vardır. Renkli CC kremler, cildin problemine göre lokal olarak uygulanabildiği gibi, tüm yüze de uygulanabilir.

Ne İşe Yarar?

Örnek verecek olursak yeşil renkli bir CC krem, kırmızı tonlarında bir sivilce izini ya da kızarık cildi nötralize etmek için kullanılmaktadır. Somon renkli CC krem ise koyu halkaları kapatır. Kısacası ciltteki ton farklılıklarını kapatmak ve eşitlemek için kullanılır diyebiliriz.

Ciltteki renk farklılıklarını ve eşitsizliklerini nötralize etmek için kullanılan temel renkler şu şekildedir;

  • Somon renk CC krem göz altı morlukları ve koyu halkalar için,
  • Yeşil renk CC krem kırmızı ciltleri, cilt kızarıklıklarını ve sivilce izlerini kapatmak için,
  • Sarı renk CC krem yine ciltteki, özellikle göz altlarındaki mavilik ve morluklar için,
  • Lila rengi CC krem donuk cilt görüntüsünü gidermek için kullanılır.

Bir de tıpkı BB krem ve fondötenler gibi cilt renginde olan CC kremler mevcuttur. Bu ürünler de yine aynı şekilde, cilt rengini eşitlemek, ciltteki kusurları kapatmak ve cildi nemlendirmek için kullanılan ürünlerdir. BB kremler ile birçok benzerlik gösterirler. Çok farklı cilt tonuna uygun renkleri bulunmasa da genelde açık, orta ve koyu şeklinde renk seçenekleri vardır. Birebir cilt tonunuza uygun rengi olmasa da, uygulandıktan sonra cilt ile bütünleşerek ten renginize uyum sağlarlar. 

CC krem swatches

CC Krem Etkileri

Ciltteki renk farklılıklarını eşitlediğinden bahsetmiştik, bununla birlikte onarıcı ve nemlendirici özelliğe de sahip olan CC kremlerin çoğu güneş ışınlarına karşı koruyucu bir işleve yani güneş koruma faktörüne (SPF) de sahiptirler. Fondötenin altında güzel bir baz görevi görebilecekleri gibi, tek başına da kullanılabilirler. Günlük kullanımda ağır yapılı ve yoğun kapatıcılığa sahip ürünler tercih etmeyenler için idealdirler.

Nasıl Uygulanmalı?

Her kozmetik ürününde olduğu gibi, CC krem seçerken cildinize ve ihtiyacınıza uygun bir ürün seçmeniz gerekmektedir. CC kremler, fondöten ve BB kremler gibi, fırça ve sünger ile uygulanabilir ancak parmak uçlarınızla, yüzünüze hafifçe uyguladığınız zaman vücudunuzun ısısı sayesinde cildinizle bütünleşmesini ve daha homojen durmasını sağlamış olursunuz.